TEÇHİZAT İMALATI

Gemi üzerinde kullanılan çeşitli aksam ve yardımcı elemanlara teçhizat denilir. Bu teçhizatlar üretim ve montaj esnasında uzman ekipler gerektiren parçalardır. Gemi sevk esnasında çeşitli yardımcı işleri yapmak üzere tasarlanırlar. Bunlardan başlıcaları şöyledir;

Menhol: Gemilerde bir bölümden diğerine geçmek için açılan deliklere menhol adı verilir. Bu delikler, genellikle bir kapak veya kappı yardımı ile kapatılırlar. Böylelikle kullanılmadıkları zamanlarda hem güvenlik önlemi alınmış olur hem de sızdırmazlık özelliği kazandırılmış olur. Yağmur suyu gibi istenmeyen girişlerin yaşanmasının önüne geçilir.

Kaporta: Gemi ve teknelerde, aşağı iniş-çıkış merdivenlerinin üzerinde bulunan kapaklara ve kullanılan kapılara kaporta adı verilir.

Makara: Gemilerde, ağır yüklerin çekilmesinde veya gemilerin limana bağlanması esnasında halatların hasar görmemesi için üretilen, iki sabit pim arasında dönen silindir yada silindirler şeklinde tasarlanan mekanik alettir.

Loça: Geminin demirinin zincirinin akmasını sağlamak ve gemi demirinin baş tarafa tam oturması için tasarlanan deliktir.