• +90(530)182-2296

SERT KAYNAK DOLGU

Metaller, abrazyon, darbe, sıcaklık, korozyon gibi etmenler sonucu aşınmaya uğrar. Bu aşınmanın istenmediği durumlarda ya da aşınmaya uğramış metallerin tamirinin istendiği durumlarda sert kaynak dolgu uygulaması yapılır.

Sert kaynak dolgu uygulaması, kısaca aşınmış yada aşınması istenmeyen yüzeylerin sert, aşınmaya dayanımı yüksek alaşımlarla kaynak vasıtası ile kaplanması işlemidir. Bu işlemin uygulanmasındaki esas, ana aşındırıcının doğru tespit edilmesidir. Böylelikle çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilen sert kaynak dolgu uygulaması, doğru bir şekilde uygulanabilir.

Sert kaynak dolgu uygulaması, paslanmaz çelikler, manganlı çelikler, dökme demirler, dökme çelikler, nikel alaşımlar ve bakır alaşımları gibi metallere uygulanabilir. Bu uygulamada karbon alaşımı %1’den az olan karbon çelikleri ve düşük alaşımlı çelikler kullanılır. Yüksek alaşımlı çelik kullanılmak istenirse, dolgu kaynağından önce özel bir tampon tabakası ile kaplanmış olması gerekmektedir.

Sert kaynak dolgu uygulaması çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bu yöntemlerden en sık kullanılanları;  open-arc özlü kaynak telleri, koruyucu gaz altında MIG/MAG kaynak telleri, elektrik ark kaynağı ve kaynak elektrotu, toz altı kaynağı, gaz tungsten ark/TIG kaynağı, oksi-asetilen kaynağı kullanılarak gerçekleştirilir.